Jak obniżyć koszty użytkowania auta? 5 sprawdzonych sposobów!

Chcesz mniej wydawać na transport, ale nie wyobrażasz sobie przesiadki z auta do komunikacji miejskiej? Obniż koszty eksploatacji! Jak? Podpowiadamy!

Ubezpieczenie, paliwo, opony, przeglądy, naprawy, myjnia, parking itp. to tylko część kosztów, jakie generują nasze samochody. Najwięcej płacimy oczywiście za ubezpieczenie i paliwo. OC w przypadku mieszkańców stolicy to średnio wydatek rzędu 746 zł, a paliwo pochłania nawet 25 proc. wszystkich rocznych kosztów użytkowania auta. Dużo, prawda? Po zsumowaniu wszystkich wydatków może się okazać, że koszty eksploatacji przewyższają koszt zakupu auta. Na szczęście wprowadzając w życie kilka dobrych nawyków, można w ciągu czterech lat zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Poniżej znajdziesz pięć sprawdzonych sposobów na to, jak obniżyć koszty codziennego użytkowania.

1. Znajdź tańsze ubezpieczenie OC

Choć zakres polisy OC jest określony ustawowo, to jak pokazują raporty firmy mfind, różnice cenowe między ofertami poszczególnych firm wynoszą nawet kilkaset złotych. Dlatego jeśli nie chcesz przepłacać, musisz dokładnie sprawdzać stawki. Na szczęście z pomocą przychodzą internetowe porównywarki cenowe, w których można znaleźć oferty różnych firm.

2. Prowadź auto ekonomicznie

Ruszaj z jedynki, nie rozwijaj dużych prędkości na krótkich odcinkach, przyśpieszaj dynamicznie, hamuj silnikiem i sprawdzaj ciśnienie w oponach – to tylko kilka zasad, które obniżą spalanie twojego auta. Zrób też porządek w bagażniku i usuń wszystkie zbędne sprzęty. Niestety, im większe obciążenie w samochodzie, tym mniej kilometrów przejechanych na pełnym baku.

3. Szukaj części zamiennych w internecie

Robisz zakupy online, bo jest szybciej, taniej i więcej? Jeśli tak, to czas najwyższy zajrzeć do internetowych sklepów motoryzacyjnych. Kupując tę samą część w sklepie stacjonarnym, możesz zapłacić nawet dwa razy więcej! Dlaczego? Prowadzenie internetowego biznesu jest po prostu tańsze, stąd niższe marże.

4. Porównuj ceny napraw

Wizyty u mechaników są nieuniknione. Można oczywiście zminimalizować ich liczbę, dbając o stan techniczny auta i wykonując samodzielnie drobne naprawy. Kiedy jednak już staniesz przed koniecznością udania się do warsztatu, zrób rozeznanie wśród znajomych i poproś o wyceny okolicznych mechaników, bo rozbieżności cenowe mogą sięgnąć nawet 40 proc.

5. Pomyśl o carpoolingu

Dojeżdżasz codziennie do pracy samochodem w pojedynkę? Czas najwyższy pomyśleć o miejskim carpooling, czyli wspólnych kursach do pracy czy na uczelnię. Zakładając, że miesięcznie wydajesz na paliwo średnio 600 zł, to zabierając codziennie tylko jedną osobę, możesz obniżyć koszty paliwa o 300 zł. Brzmi dobrze? Pamiętaj, że to wersja minimalistyczna – w aucie masz pewnie jeszcze 4 wolne miejsca. Jak znaleźć współtowarzyszy podróży? Powieś ogłoszenie w miejscu pracy i ogłoś się np. na inOneCar.

Informacja pochodzi z: www.money.pl
Zdjęcie: www.money.pl

ARCHIWUM

2018

2017

2016

2015

2014

POLECANE

NEWSLETTER BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Adres e-mail