Najbogatsze gminy w Polsce.

Najbogatsza gmina w Polsce przynosi 80 razy więcej zysków od tej najbiedniejszej. Serwis Samorządowy PAP opublikował zestawienie gmin, powiatów i województw na 2017 r. według wielkości dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Dane pochodzą z Ministerstwa Finansów. Resort prezentuje wskaźniki dochodów podatkowych dla poszczególnych gmin (wskaźniki G), powiatów (wskaźniki P) i województw (wskaźniki W)

Stanowi to podstawę do obliczenia tzw. janosikowego, zarówno dla jego beneficjentów, jak i płatników. Podstawą wyliczeń resortu finansów na 2017 r. były dane o finansach gmin za 2015 r.

Wskaźnik gminny (G) odzwierciedla dochód podatkowy na jednego mieszkańca dla wszystkich gmin w kraju. W tym roku oszacowano go na 1 596,67 zł. Samorządem, którego wpływy z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca były najbliżej, jest Częstochowa (1 597,53 zł).

80-krotna różnica między pomiędzy wpływami podatkowymi najbogatszej i najbiedniejszej gminy w Polsce może szokować. Jednak w 2014 r. różnica ta była aż 100-krotna.

Zobacz, które samorządy w Polsce mają największe dochody. Które zaliczyły spadek lub wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem?

Miejsce 10. - Nadarzyn
Gmina położona w woj. mazowieckim, w obrębie aglomeracji warszawskiej. Zamieszkiwana jest przez ok. 12 tys. osób. Korzystne położenie przy trasie Warszawa – Katowice sprawiło, że do gminy po 1989 r. zaczęli pukać inwestorzy – zarówno krajowi, jak i zagraniczni. Aktualnie na terenie Nadarzyna swoje przedstawicielstwa i zakłady mają m.in. 3M Poland, Atlas, DAF, Man, Scania, Volvo, Vitro, Schenker, Toya. Gmina jest także znana z handlu odzieżą – to właśnie tutaj są zlokalizowane Ptak Moda Warsaw (dawne centrum Maximus) i Centrum Mody Nadarzyn.

Miejsce 9. - Suchy Las
Gmina położona jest w powiecie poznańskim, od południa graniczy ze stolicą Wielkopolski. Zamieszkuje ją ok. 16 tys. osób, a liczba ta wciąż rośnie. Do Suchego Lasu przenoszą się chociażby mieszkańcy Poznania. Na terenie samorządu siedzibę mają liczne podmioty gospodarcze. Niebagatelną rolę odgrywa dobre skomunikowanie ze stolicą województwa. To właśnie tutaj kończy się wschodnia obwodnica miasta. W Suchym Lesie swoją siedzibę ma chociażby firma jubilerska Apart.

Miejsce 8. - Tarnowo Podgórne
To kolejna gmina z aglomeracji poznańskiej. Liczy 25 tys. mieszkańców. Jest przykładem sukcesu odniesionego w latach transformacji gospodarczej. Obecnie na terenie gminy Tarnowo Podgórne działa ponad 5 tys. firm. Daję one blisko 40 tys. miejsc pracy. W gminie obecni są tacy giganci, jak Imperial Tobacco, Amazon, Lidl, Schenker, Volvo, Scania, Balma.

Miejsce 7. - Kobierzyce
Gmina położona jest pod Wrocławiem na styku autostrad A4 i A8 oraz DK8 i DK35. Siedziba urzędu gminy znajduje się w Kobierzycach. Wiele osób kojarzy także leżące tutaj Bielany Wrocławskie i Biskupice Podgórne. To właśnie wokół tych miejscowości działa specjalna strefa ekonomiczna i Park Technologiczny. Zainwestowali w niej światowi giganci, m.in. LG, Toshiba, Cargill, Amazon. W Bielanach znajduje się również wielkie centrum handlowe wokół Ikei. Gmina Kobierzyce z typowo rolniczej, w ciągu ostatnich 28 lat, zmieniła się w przemysłowo-rolniczą. Szacunki mówią o 4 mld euro inwestycji.

Miejsce 6. - Rewal
Z nadmorską gminą Rewal jest jeden problem. Jeżeli chodzi o dochody podatkowe, jest jednym z liderów, to jednak jeśli weźmiemy pod uwagę poziom zadłużenia, nie jest już tak różowo. W 2016 r. poziom zadłużenia osiągnął 140 mln zł. To ok. 310 proc. rocznego budżetu. Tamtejsze władze przeinwestowały infrastrukturę – remontowano i budowano na potęgę. Część zobowiązań finansowych zaciągnięto w parabankach, co dodatkowo pogorszyło sytuację. Teraz gmina wiąże nadzieje na poprawę swojej kondycji finansowej z turystyką.

Miejsce 5. - Jerzmanowa
Jerzmanowa to gmina wiejska w powiecie głogowskim w województwie dolnośląskim. Zamieszkuje ją niecałe 5 tys. ludzi. Rozwój gminy determinuje położenie w Legnicko-Głogowskim Zagłębiu Miedziowym. Przez południową część gminy przebiega DK3.

Miejsce 4. - Polkowice
Polkowice położone są na Dolnym Śląsku. W tej gminie miejsko-wiejskiej mieszka ok. 22,5 tys. osób. Sukces Polkowic związany jest z KGHM i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. W mieście działa Zakład Górniczy Polkowice-Sieroszowice. Po 1989 r. powstało kilka spektakularnych inwestycji. W 1999 r. powstała fabryka silników Volkswagena. W mieście działają także CCC, Royal Europa, Sitech, Sanden Manufacturing.

Miejsce 3. - Mielnik
Gmina znajduje się w powiecie siemiatyckim w woj. podlaskim, tuż przy granicy z Białorusią. Liczy ok. 2,5 tys. mieszkańców. Użytki rolne stanowią 35 proc. powierzchni gminy, z kolei lasy – 59 proc. Na terenie gminy działa odkrywkowa kopalnia kredy

Miejsce 2. - Rząśnia
Gmina Rząśnia położona jest w województwie łódzkim w powiecie pajęczańskim. Liczy ok. 5 tys. mieszkańców. Na terenie gminy znajdują się złoża węgla brunatnego, a samorząd czerpie wielkie dochody m.in. z tytułu opłaty eksploatacyjnej.

Miejsce 1. - Kleszczów
Położony w województwie łódzkim Kleszczów od lat jest najbogatszą gminą w Polsce. Na terenie gminy znajdują się kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego oraz elektrownia "Bełchatów". To one dają ogromny wpływu z tytułu podatków i opłat eksploatacyjnych.

Informacja pochodzi z: www.biznes.onet.pl
Zdjęcie: Shutterstock

Galeria

ARCHIWUM

2018

2017

2016

2015

2014

POLECANE

NEWSLETTER BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Adres e-mail