Zatrzymano 67 osób podejrzanych o związek z piramidą finansową w Chinach.

Policja w Pekinie zatrzymała 67 osób podejrzanych o udział w strukturze, która według władz mogła działać na zasadzie piramidy finansowej. Wcześniej w tym tygodniu odbyły się demonstracje, których uczestnicy apelowali o przerwanie śledztwa w sprawie tego funduszu.

Na udostępnionych w internecie nagraniach wideo widać setki protestujących, którzy wymachują chińskimi flagami i apelują do władz o odstąpienie od śledztwa w sprawie funduszu inwestycyjnego Wymiana Dobra (Kindness Exchange). Wielu jego członków broni organizacji, twierdząc, że jest to legalna struktura walcząca z ubóstwem. Niektórzy protestujący obawiają się, że nie będą mogli wycofać z funduszu swoich pieniędzy po niedawnym aresztowaniu przez policję założyciela tej organizacji Zhanga Tianminga.

Władze zaniepokoiła demonstracja w pobliżu budynków państwowych instytucji. Wielu protestujących przybyło do Pekinu z sąsiednich prowincji. W ostatnich tygodniach ze względu na zbliżający się zjazd rządzącej partii komunistycznej w Pekinie zwiększono środki bezpieczeństwa.

Policja poinformowała, że po "reedukacji" z aresztu zwolniono osoby, które wyraziły skruchę, oraz zapowiedziała, że zastosuje wobec pozostałych podejrzanych o "prowokację" surowe środki. Departament bezpieczeństwa publicznego Pekinu określił demonstrację jako "nielegalne zgromadzenie".

Fundusz Wymiana Dobra został założony w maju 2013 roku i reklamował się jako wspierający walkę z nierównościami społecznymi. Uczestnik struktury, który określił się jako "biedny", ma otrzymać nawet 50-procentowy zysk z wpłaconej kwoty zaledwie po miesiącu, z kolei osoby określające siebie jako "bogate", miały otrzymać 10-procentowy zwrot.

Chińskie władze od lat walczą z rozpowszechniającymi się w całym kraju piramidami finansowymi, które szczególnie zyskały na popularności dzięki rozwojowi bankowości internetowej i mediów społecznościowych.

Informacja pochodzi z: www.biznes.interia.pl
Zdjęcie: www.mitura.net

ARCHIWUM

2018

2017

2016

2015

2014

POLECANE

Konkurs

Konkurs

Konkurs? - już w krótce

Konkurs

NA BLOGU

Lider wynagrodzeń płaci 12 tys. zł miesięcznie. Trzy państwowe firmy wśród najhojniejszych pracodawców

Lider wynagrodzeń płaci 12 tys. zł miesięcznie. Trzy państwowe firmy wśród najhojniejszych pracodawców

W Dom Development przeciętny pracownik zarabia prawie 12 tys. zł na rękę. To rekord wśród największych polskich firm - wynika z wyliczeń money.pl. Ze spółek, nad którymi kontrolę ma państwo, tylko KGHM, Lotos i GPW kwalifikują się do pierwszej dziesiątki najlepiej płacących.

Lider wynagrodzeń płaci 12 tys. zł miesięcznie. Trzy państwowe firmy wśród najhojniejszych pracodawców

NEWSLETTER BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Adres e-mail